Kalibracja alkomatu – poznaj najważniejsze informacje

Alkomaty służą do dokładnego wykrywania ilości alkoholu w organizmie człowieka. Istnieją od końca XIX wieku, a obecnie są używane przez organy ścigania, szpitale, laboratoria kryminalne i inne agencje. Urządzenia te mogą być kalibrowane przez funkcjonariuszy organów ścigania, aby maszyny działały prawidłowo.

 

Jak wygląda kalibracja alkomatu?

Alkomat to przyrząd, który można wykorzystać do wykrywania zatrucia. Składa się z rurki z ustnikiem z jednej strony i wlotem lub wylotem z drugiej, przez który każdy może oddychać. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu mierzy się przepuszczając powietrze przez wlot i mierząc masę cząsteczek alkoholu. Urządzenie mierzy również objętość powietrza w celu ułatwienia obliczeń.

Do wykonania testów i symulacji niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Kiedy ten proces ma miejsce, możliwe jest sprawdzenie, czy pomiary są prawidłowe, aby kalibracja alkomatu – sensora alkomatu i oprogramowania została przeprowadzona tak, aby odczyty były w pełni wiarygodne. Aby uniknąć jakichkolwiek nieścisłości podczas korzystania z alkomatu, konieczne jest, abyś skalibrował je przed dopuszczeniem do użytku, stosując się do odpowiednich procedur. 

Czy to dobry moment na oddanie alkomatu do kalibracji

To dobry moment na kalibrację alkomatu. Alkomat zapewni dokładne odczyty zawartości alkoholu we krwi. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystuje światło podczerwone do pomiaru procentowej zawartości alkoholu w krwiobiegu. Alkomat nie zastępuje oficjalnego badania krwi, ale może być używany jako narzędzie, które pomoże ci określić, czy zawartość alkoholu we krwi jest zbyt wysoka i czy potrzebujesz pomocy medycznej.

Alkomat powinien być przekazany do kalibracji, gdy istnieje podejrzenie, że wyniki są nieprawidłowe. Na przykład, gdy po spożyciu określonej ilości alkoholu urządzenie wyświetla 0 promili, a nie 1-2. W takim przypadku również kalibracja może być konieczna, aby zapewnić dalsze prawidłowe działanie alkomatu. Informacje o tym, jak często lub kiedy kalibracja jest konieczna, znajdziesz w instrukcji obsługi. Wskaźnik CAL lub komunikat o błędzie na wyświetlaczu oznacza, że nadszedł czas, abyś ponownie skalibrował swoje urządzenie!