Najnowsze informacje o PIT i VAT – na to zwróć uwagę

Kwiecień kojarzy się z rozliczaniem się z podatków. To właśnie między 15 luty a 30 kwietnia wszyscy ci, którzy pracowali w poprzednim roku na terenie Rzeczpospolitej na etacie lub na mocy umowy o pracę czy zlecenie, muszą dostarczyć swój PIT do Urzędu Skarbowego. Mimo, że powtarzamy ten sam schemat co rok, najnowsze informacje o PIT i VAT nie są nam znane. Przeciętny Polak nie wie jak samodzielnie uzupełnić zeznanie podatkowe i potrzebuje do tego pomocy fachowca. Dlatego przygotowaliśmy kilka podstawowych informacji o formularzu PIT.

Jak mogę uzupełnić swój formularz PIT?

Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich, czyli ten, z którego wszyscy korzystamy najdłużej, polega na pobraniu formularza PIT od pracodawcy lub wydrukowanie go. Następnie należy go uzupełnić samodzielnie lub z pomocą specjalisty, np. księgowego i na sam koniec dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Drugim, oraz dużo lepiej dostępnym rozwiązaniem, jest uzupełnienie elektronicznej wersji formularza. Ta opcja została uruchomiona w 2019 roku przez Ministerstwo Finansów. Aby z niej skorzystać wystarczy wyszukać witrynę programu służącego do uzupełniania formularzy PIT, zalogować się i wpisać swoje dane do dokumentu. Jest to bardzo proste, ponieważ program prowadzi użytkownika przez cały formularz wskazując co i gdzie powinien wpisać. Aby wysłać dokument, będziesz musiał podać następujące dane:

  • imię i nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0'').

Sceptycy tego rozwiązania podkreślają problem podawania swoich danych w Internecie. Jednak samo Ministerstwo Finansów zapewnia o stuprocentowych bezpieczeństwie płynącym z korzystania z elektronicznych formularzy PIT. Dodatkowo, opcja ta ma więcej zalet. Jeśli przysługuje Ci zwrot a wysłałeś e-deklarację, będziesz czekał na swoje pieniądze krócej. W tej opcji czas oczekiwania to 45 dni roboczych. W przypadku tradycyjnego uzupełniania dokumentu jest to nawet do 90 dni roboczych.

 

Pamiętaj aby dostarczyć swój PIT w terminie!

Zwykle termin składania dokumentów deklaracji podatkowych sięga ostatniego dnia kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, zatem dzień niepracujący dla Urzędu Skarbowego. Dlatego termin został przełożony na korzyść podatników, na 2 maja. Należy bezwzględnie przestrzegać tej daty, w innym wypadku możesz napotkać nieprzyjemności. Może być to kara grzywny sięgająca do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. Jednak jest opcja, w której nie wyślesz swojego formularza ale też nie dostaniesz kary. Jest to możliwe, jeśli wcześniej zalogowałeś się do serwisu programu uzupełniającego PITy ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś go. Wtedy program uzupełni Twój dokument automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administracje i wyśle do Urzędu Skarbowego.