Zastosowanie melisy w domuMelisa to niewielkie zioło, które ma intensywny, cytrynowy aromat. Zarówno zapach, jak i smak melisy przypominają cytrynę. Jej inne popularne nazwy to: balsam pszczeli, mistrz pszczół, latający anioł, dobry mendykant, roślina miododajna i pieprz mnicha. Znana jest również pod nazwą gęsiówka (dzięki wdzięcznym, łukowatym liściom) lub glistnik wodny, ponieważ z wyglądu przypomina pospolity niebieski glistnik.

Efekty uboczne melisy

Chociaż melisa jest uważana za bezpieczną dla większości ludzi, należy pamiętać, że może powodować senność, więc nie zaleca się jej stosowania przed prowadzeniem samochodu lub obsługą ciężkich maszyn. Nie jest zalecana do stosowania przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także osoby przyjmujące leki zapobiegające krzepnięciu krwi. Osoby mające problemy z wątrobą lub nerkami powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem melisy.

Jak stosować melisę cytrynową?

Melisa może być spożywana na kilka różnych sposobów. Liście melisy można parzyć, aby zrobić herbatę, jeść na surowo lub przyjmować w formie suplementów. Jeśli zdecydujesz się na spożycie liści melisy, możesz je zaparzyć w gorącej wodzie, aby zrobić herbatę lub zjeść je na surowo. Herbatę można pić gorącą lub mrożoną. Można również przyjmować melisę w formie suplementu. W przypadku stosowania jej w przypadku niepokoju, bezsenności lub problemów trawiennych, należy przyjmować od 1 do 3 gramów dziennie. W przypadku skurczów menstruacyjnych przyjmuj od 50 do 100 miligramów dziennie. W przypadku produkcji mleka w piersiach, należy przyjmować od 1 do 2 gramów dziennie. Dla problemów menopauzalnych, weź 10 do 15 miligramów raz dziennie. Dla dzieci, weź od 1/2 do 1 grama suszonych liści melisy. Dla niemowląt nie ma informacji o dawkowaniu, więc skonsultuj się z lekarzem.

- Melisa może być stosowana jako środek aromatyzujący w wypiekach, herbatach i syropach.

- Można ją wykorzystać do tworzenia olejków ziołowych i balsamów, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu mięśni, zwichnięć i obrzęków stawów.

- Melisa może być również stosowana do tworzenia uspokajających mieszanek ziołowych o przyjemnym aromacie lub jako środek odstraszający szkodniki.

- Melisa może być używana miejscowo do tworzenia leczniczych balsamów na siniaki i skaleczenia, a także do łagodzenia skóry.

- Można ją również wykorzystać do stworzenia kojącego balsamu lub maseczki do twarzy, lub dodać do wody w kąpieli, aby przynieść korzyści skórze.

Melisa jest świetnym ziołem do posiadania w swoim ogrodzie, ponieważ ma wiele zastosowań. Jest łatwa w uprawie i lubi dużo wody, więc jest dobrym ziołem do sadzenia w pobliżu źródła wody w ogrodzie. Może być stosowany do kojącego balsamu ziołowego, który może być stosowany do łagodzenia bólu mięśni i obrzęku stawów, jak również do tworzenia uspokajającej mieszanki aromatycznej, aby stworzyć ładny zapach w domu. Balsam cytrynowy może być również stosowany do tworzenia kojącego balsamu lub maseczki do twarzy, lub dodawany do wody w kąpieli, aby przynieść korzyści skórze. Można ją również wykorzystać do stworzenia leczniczego balsamu na siniaki i skaleczenia, jak również do ukojenia skóry.