Aparaty bezlusterkowe: Czy to strzał w dziesiątkę, czy nie?Dzisiejszy rynek aparatów cyfrowych jest wypełniony licznymi opcjami pochodzącymi od różnych producentów. Jeśli chcesz kupić swój pierwszy aparat, możesz być zdezorientowany, która opcja jest dla Ciebie najlepsza. W tym artykule przedstawimy zalety i wady lustrzanek cyfrowych i aparatów bezlusterkowych. Aparaty DSLR (Digital Single-Lens Reflex) to jeden z najpopularniejszych typów aparatów fotograficznych dostępnych obecnie na rynku. Aparaty te są również nazywane "aparatami z przezroczystą pokrywą", ponieważ ich konstrukcja pozwala użytkownikom widzieć przez obiektyw poprzez podniesienie oddzielnej soczewki zwanej wizjerem. Lustrzanki cyfrowe, niegdyś zarezerwowane głównie dla profesjonalnych fotografów, są obecnie dostępne w przystępnej cenie dla przeciętnego konsumenta. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch typach aparatów i dowiedzieć się, który z nich będzie najlepszy dla Twoich potrzeb.

Czy kupić lustrzankę czy aparat bezlusterkowy?

Jeśli zależy Ci na trwałości i wytrzymałości aparatu, powinieneś rozważyć zakup lustrzanki cyfrowej. Lustrzanki są na ogół bardziej wytrzymałe niż aparaty bezlusterkowe. Jeśli jesteś fotografem, który robi zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych, warto kupić lustrzankę. Aparaty bezlusterkowe mają mniejsze czujniki, a do wnętrza aparatu wpada większa ilość światła. Z kolei lustrzanki cyfrowe mają większe czujniki i przepuszczają mniejszą ilość światła. Jeśli chcesz korzystać z różnych obiektywów, powinieneś rozważyć zakup lustrzanki cyfrowej. Z lustrzanką cyfrową można używać prawie każdego obiektywu. W przeciwieństwie do nich aparaty bezlusterkowe mają system obiektywów, który jest zastrzeżony. Oznacza to, że wszystkie obiektywy są charakterystyczne dla danej marki.

Aparaty bezlusterkowe są najlepsze do nagrywania wideo

Jeśli interesuje Cię nagrywanie wysokiej jakości filmów wideo, możesz rozważyć zakup aparatu bezlusterkowego. Aparaty bezlusterkowe mają większe matryce niż lustrzanki cyfrowe, co przekłada się na lepszą jakość obrazu podczas nagrywania filmów. Jeśli jesteś filmowcem, możesz rozważyć zakup aparatu bezlusterkowego. W przeciwieństwie do lustrzanek cyfrowych aparaty bezlusterkowe nie mają mechanizmu migawki. Oznacza to, że można robić zdjęcia w sposób ciągły, bez konieczności czekania na zamknięcie aparatu między kolejnymi ujęciami. Jeśli interesujesz się fotografowaniem sportu lub akcji, warto rozważyć zakup aparatu bezlusterkowego. Fotografowie sportowi często korzystają z aparatów bezlusterkowych, ponieważ są one mniejsze i lżejsze od lustrzanek. Ponadto aparaty bezlusterkowe umożliwiają wykonywanie zdjęć z dużą szybkością i mogą być używane z różnymi obiektywami.